Friss topikok

QuantumResearch.hu

A QuantumResearch a magyar piacon elsőként biztosít ügyfelei számára professzionális, naponta frissülő elemzés szolgáltatást a világ legfontosabb tőzsdéin kereskedett határidős termékeiről és devizáiról. A cégünk által nyújtott tőzsdei technikai elemzés széleskörű, lefedi a világ legnagyobb forgalmú és leginkább kereskedett pénzügyi termékeit. Úgymint Dax, Dow Jones, S&P500 illetve Olaj vagy Arany elemzés - illetve kiegészítve a hazai piac legnépszerűbb részvény és devizapiaci instrumentumaival, ilyen például Bux és OTP elemzés. Elemzési palettánk tartalmazza a legfontosabb forint keresztárfolyamokat, úgymint EURHUF, USDHUF, CHFHUF. A QuantumResearch gyorsan áttekinthető, könnyen értelmezhető elemzést nyújt ügyfeleinek, mely nélkülözhetetlen a sikeres kereskedéshez, függetlenül az Ön tapasztalatától és kereskedési stílusától, legyen az napon belüli vagy hosszabb távú. www.quantumresearch.hu

HTML

professzionális technikai elemzés

2010.06.22. 16:04 QuantumResearch

A részvényindex-számításról

Címkék: s&p500 részvényindex határidős kereskedés

 

Rengetegen kereskednek határidős részvényindexekkel, de nem biztos, hogy mindenki pontosan tudja, hogyan is számítják ezeket és különböző változásoknak milyen hatásai vannak az adott indexre.


Statisztikai szempontból megközelítve a részvényindexek egy mintát jelentenek, amelyből következtetéseket vonunk le a teljes sokaságra nézve. Például az S&P500 egy olyan részvényindex, amely 500 részvényt tartalmaz, de ebből az indexből szoktak következtetni az USA gazdaságára nézve, holott az összes tőzsdén jegyzett vállalat száma több ezer. De az S&P500 mégis egy reprezentatív mintának számít, ezért használhatjuk ilyen célra.

Hogy ennek az 500 részvénynek az árfolyamából hogyan számítunk index értéket, annak 3 alapvető módja van. 


Súlyozatlan (unweighted) index-számítás

Ebben az esetben azt feltételezzük, hogy az indexben szereplő valamennyi részvényből azonos összegért veszünk. Ez egy egyszerű megközelítés, ám a gyakorlatban nem ezt a módszert szokás alkalmazni.

Ár-súlyozott (price weighted) index-számítás

Ennél a megközelítésnél a részvények árfolyamát használjuk súlyozáshoz. Tegyük fel, hogy az alábbi 3 részvény alkotja az indexünket:

A részvény:   25$
B részvény:     3$
C részvény: 100$ 
 
index érték: (25+3+100)/3=42.67

ha a következő időszakban az árak így változnak:

A részvény: 27.5$ (+10%)
B részvény:   4.5$ (+50%)
C részvény: 93$ (-7%)

új index érték: 41.67

Vegyük észre, hogy hiába produkált az A és a B részvény jelentős emelkedést, egy relatíve kisebb csökkenés a többihez képest drágább C részvényben összességében alacsonyabb index értéket eredményezett.

Ebből jól látszik, hogy az ár súlyozott index-számításkor a drágább részvények nagyobb súllyal szerepelnek az indexben. Ezért ezeknek a hatása nagyobb mértékben hat az index értékére. 

Hogy ez mennyire fest reális képet, azon érdemes elgondolkodni. 
További problémát jelent még, hogy ahogy a részvény árfolyama emelkedik vagy csökken, úgy az index súlya is nő vagy csökken. 

A nemrégiben történt (2010 május 6), hogy a Dow Jones Industrial Average jelentőset esett napon belül. Lehetett olvasni olyan kommenteket, hogy ezt az esést egy elütés okozta a Procter&Gamble részvénytranzakcióban. Bár valóban néha előfordul, hogy valaki kicsit melléüt a számoknak, azért az meglehetősen valószínűtlen, hogy mindenféle belső korlátozás nélkül akkora volumenű ügyletet bonyolítson, amelynek ilyen nagy hatása lenne az egész piacra. Miután a Procter egy Dow komponens, úgy vélték, hogy az ebben bekövetkezett nagy eladás okozhatta a Dow index esését is. 

 


 


Azonban érdemes figyelembe venni azt a tényt, hogy a Dow Jones IA egy ár-súlyozott index. Vagyis ha nagy eladás történik egy részvényben és esik az árfolyama, akkor ezzel összhangban folyamatosan csökken a súlya az indexben vagyis egyre kisebb hatása lesz. Tehát közvetlen egy részvény árcsökkenése nem okozhat ilyen jellegű eszkalálódó hatást egy ár-súlyozott indexben. Természetesen más hatások miatt történhet átfogó esés, de egy részvény esése nem okozhat ilyen hatást.


A másik torzító hatás ezeknél az indexeknél akkor jelentkezik, ha a részvény split-telik. Ekkor ugye az új árfolyam alacsonyabb lesz, és ezért kisebb súllyal fog szerepelni az indexben.


A másik ismert részvényindex, amit hasonló módon számítanak a Nikkei-225.



Piaci érték (market value weighted) súlyozott index


Ez a leggyakrabban alkalmazott számítási mód. Ez a módszer a cégek piaci értéke alapján súlyoz, vagyis a részvény árfolyama szorozva a részvények darabszámával. Vegyük például a következő 3 részvényes indexet:


A részvény: 3$    10,000 db    30,000$
B részvény: 15$    5,000 db    75,000$
C részvény: 90$    1,500 db   135,000$ 


Ekkor az index piaci értéke: (3*10000+15*5000+90*1500)=240,000$

ha az árfolyamok változnak:

A részvény:  4$ (+33%)    40,000$
B részvény: 18$ (+20%)    90,000$

C részvény: 70$ (-23%)    105,000$

Az új index piaci értéke: (4*10000+18*5000+70*1500)=235,000

vagyis a százalékos változás (235,000-240,000)/240,000=-2.1%

Az esetek többségében ezt a megközelítést alkalmazzák. A vállalatok piaci értékét használni súlyként talán reálisabb képet adhat, amikor indexet számítunk. 


Ugyanakkor a drasztikus árfolyam mozgás itt is nagy eltérést tud eredményezni. Erre egy érdekes példa a Volkswagen esete. 2008 októberében volt egy nagy short squeez a részvényben (vagyis pánikszerű short zárás) mely az egekbe repítette az árfolyamot. Ez a mozgás komoly hatással volt a DAX index-re is, hiszen ahogy nőtt a részvény árfolyama, a részvények darabszáma nem változott, így emelkedett a cég piaci értéke és egyre nagyobb súllyal szerepelt a DAX indexben is. 
 
 

 


Ezzel a módszerrel számítják az indexek többségét, pl S&P500, DAX, EuroStoxx50, BUX index.

Természetesen a konkrét index-számítás ennél jóval bonyolultabb algoritmus alapján történik, ám az alapvető koncepciók ezen a három megközelítésen nyugszanak.

 

http://www.quantumresearch.hu/blog/a-reszvenyindex-szamitasrol

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://technikaielemzes.blog.hu/api/trackback/id/tr462101256

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása