Manapság az arany, mint befektetés ismét előtérbe került, mindenhol hallhatjuk, hogy csúcsokat dönt az árfolyam, lassan már ATM-ből is vehetünk fel aranyat :)
Általában elmondható, ahogy a részvénypiacok volatilitása emelkedik, úgy kerül előtérbe az arany, mint értékmegőrző befektetési lehetőség. Részvénypiaci esés, válság, recesszió idején a befektetők értékmegőrző befektetések felé fordulnak, az "állandóan" emelkedő arany ezért forró téma ilyentájt.
Az alábbi charton az S&P500 referencia index és az arany korrelációja látható (hónapos időintervallum), vizsgáljuk hát meg kicsit az ábrát.
Látható, hogy a 90-es években míg a részvényindex óriási emelkedésen ment keresztül, az arany árfolyama tulajdonképpen nem változott számottevően. Ugyanez mondható el a részvénypiacok hatalmas emelkedést követő hatalmas esésének időszakáról is (2000-2002, dotcom válság), az arany nem reagált számottevően.
Aztán a közel 20 évig tartó oldalazásból hirtelen kitört az arany, 2005 elején a 430-as szintről elrugaszkodott és nem is tért vissza azóta ezen szintekre. Ez nagyjából egybeesik a válság utáni talpra állás időszakával. 2007 év végi ismételt válság törte meg az arany rendületét, majd a részvénypiaccal karöltve ismételt emelkedés következett 2008 végén, 2009 elején.
Bár hatalmas emelkedés következett be a részvények világában, nem tudtuk elérni a korábbi csúcsokat, míg az arany árfolyama töretlenül száguld azóta is, bőven elhagyva a korábbi csúcsokat.
Eszerint biztosan állíthatjuk, hogy a gyakran emlegetett, bulvárjellegű összefüggés az arany és a részvénypiac korrelációjáról nem helytálló, sőt, az útobbi évek tapasztalata alapján recesszióra, visszaesésre hasonlóan reagál az arany árfolyama, mint a részvények árfolyama.
http://www.quantumresearch.hu/blog/arany-nincs-megallas-a-felfele-uton