Ahhoz hogy átfogóbb képjet kapjunk egy adott piac helyzetéről, történéseiről érdemes megnézni, hogyan teljesített a részvény illetve az állampapír egy adott időszakban.
A klasszikus alapelv, hogy a részvény árfolyam megközelítőleg ellentétesen mozog az állampapír árfolyamával. Ezt úgy is mondhatjuk, hogy a korreláció a két piac között negatív. De hogy ez az érték 0 és -1 között milyen értéket vesz fel, az több tényezőnek a függvénye.
A korreláció számításánal befolyásoló tényező többek között, hogy milyen gazdasági fázisban van a piac a megfigyelt időszakban.
A másik fontos tényező pedig az, hogy milyen bontásban hasonlítjuk össze a két adatsort. Nem mindegy hogy napon belüli korrelációt figyelünk vagy pedig pl. a heti záróárakból álló adatsorokat hasonlítjuk össze.
Természetesen a kereskedők többségének nem szükséges ilyen mélységű számításokat végezni, önmagában is beszédes, ha a két chartot egymásra helyezzük.
Az alábbi ábrán a német, 30 komponensből álló DAX részvényindexet hasonlítjuk össze a 10 éves német állampapír árfolyamával (mindkét esetben a határidős kontraktusok árfolyamát használjuk)
A képen a gyertya chart jelöli a Bund-ot és vonallal szerepel a DAX, mindkettő napi bontásban.
Az első dolog amit érdemes megfigyelni, az a májusi intervallum. Jól látszik, hogy a DAX egy dupla mélypont után emelkedésbe kezdett, vagyis úgy tűnt, hogy megfordul az uralkodó eső trend. Azonban jól látszik, hogy a kötvénypiac nem igazán hitt ebben az emelkedésben és egy darabig mindkét piac egymás mellett emelkedett. A kötvények ára is felfelé mozgott és ezzel összhangban a hozamok csökkentek, mely nem éppen a gazdasági fellendülés jele.
Jelenleg úgy fest, hogy a a június elején bekövetkezett korrekció utáni emelkedésnél változtatták meg a hangulatukat a kötvénypiaci befektetők és onnantól tapsztalható, hogy a két piac megint ellentétesen mozog. Ehhez azonban már az kellett hogy a hozamok nagyon alacsony szintre süllyedjenek, ami már egyre kevésbé vonzó a befektetők számára.
Ha a részvénpiac továbbra is felfelé menetel és nem jönnek rossz makrógazdasági adatok, akkor a piac megint elő fogja venni a kamatemelés story-t és elkezdhetik beárazni. Persze ezzel kapcsolatban nem sok konkrétum van, de nemsokára megint erre terelődhet a fókusz.
Összességében megállapítható, hogy a mostani időszakban (június) megint a klasszikus ellenirányú mozgás dominál a részvény és a kötvény árfolyama között. Legalábbis a német papírok esetében.